Literatūrvēsturisks detektīvs pa Aspazijas pēdām. Brigita Ducmane (1954–2023) ilgus gadus pētīja Aspazijas daiļradi un organizēja dažādas sabiedriskās aktivitātes dzejnieces vārda popularizēšanai. Paralēli viņa rakstīja grāmatu Zelta Elza. Zudušās Jelgavas meita. Tas ir vēstījums par vismazāk izpētīto Elzas Rozenbergas dzīves periodu – no bērnības līdz 30 gadu vecumam, kur pieredzētais dzejniecei vēlāk kalpoja par ierosmi daiļradei, īpaši lugām un cīņai par sieviešu tiesībām.
Grāmata sastāv no trim daļām, veidojot apli, kas noslēdzas un ar nākamajām paaudzēm turpinās no jauna. Pamatā tam ir Dundagas barona Kristiana fon der Osten-Zakena dzīvesstāsts uz tālaika kultūrvēsturisko un politisko notikumu fona.
Dzidras Sondores grāmatā „Suitu dzīvesstāsti un ēdieni” 22 suitu sievu stāstījumā tiek atklāti ļoti spēcīgu, mērķtiecīgu un izturīgu cilvēku likteņi gandrīz vesela gadsimta garumā. Daudzi likteņi ir līdzīgi, citi – ļoti atšķirīgi. Un varam tikai apbrīnot, kā ikviena grāmatas varone, saskaroties ar dažādiem dzīves līkločiem, nepadodas, neatkāpjas, bet saglabā suitu tradīcijas, dzimtas godu un lepni nes savu tautastērpu.
Grāmatā stāstīts par autores folkloras ekspedīciju ilggadējo pieredzi.
Ekspedīcijas ir cilvēku atmiņu iztincināšana, lai pēc tam tās salīdzinātu un noskaidrotu, kas latviešiem ir Zilie kalni, ko nozīmējusi dziedniece Zilā kalna Marta, kādas svētvietas un svētlietas bijušas agrāk un kādas ir tagad.
Grāmatā aplūkotas latviešu un cittautu ornamenta zīmes, krāsu nozīmes dažādās tradīcijās.
Emocionāls stāsts vēstulēs par triju cilvēku pieskārienu dzīvei vēsturiski precīzā vietā un laikā. Aspazijas, Raiņa un Olgas Kliģeres sarakste.
Ikviena rakstnieka galvenais darba instruments ir viņa valoda. Rūdolfa Blaumaņa daiļdarbu valodu raksturo izteiksmes skaidrība un precizitāte, dzīva, nesamākslota personāžu runa, humors un trāpīgi izteicieni.
Grāmata veltīta Rīgas Latviešu biedrības 150. gadskārtai. No 1868. gada līdz 2018. gadam noiets sarežģīts ceļš. Rīgas latviešu biedrības darbības vēsturē ir trīs lieli posmi - līdz Latvijas valsts dibināšanai, starpkaru Latvijā un pēc neatkarības atjaunošanas.
Grāmatas autore Vanda Zariņa ir strādājusi Rīgas pašvaldībā 32 gadus. Šai laikā viņa ir savākusi bagātīgu materiālu klāstu par Rīgas pašvaldības vēsturi, Rīgas domniekiem, pilsētas valdes locekļiem, izpildkomitejas vadītājiem un viņu likteņiem.
Unikāla pētījuma rezultātā ir tapusi grāmata, kura populārā veidā stāsta par Rīgas domes darbību no 1878. līdz 1940. gadam un domnieku likteņiem kara un pēckara periodā. Autore saistoši atklāj daudzu domnieku dzīvesstāstus un ļauj ieskatīties viņu atstātajās paliekošajās vērtībās Rīgā. Grāmatā apkopoti interesanti fakti, ko papildina personisks vēstījums par cilvēkiem, viņu laiku un spēju izdzīvot laikmeta līkločos.